Rychle a spolehlivě

Fukušima

Ve 21. století váš některé věci vůbec nenapadnou. Například, že by mohlo existovat něco jako minové pole, bojiště a vše dohromady.  Bohužel, to se nedávno stálo.  Explodovala jaderná elektrárna Fukušima a japonští experti na jadernou bezpečnost si tuhle událost asi nepředstavovali na v těch nejčernějších představách.

Já jako reportérka, fotografka v jedné osobě jsem se vydala do těchto končin.  Měla jsem problémy s levnými letenkami, ale poté se vše vyjasnilo. První jsem navštívila Japonsko, kde jsem se snačila dostat co nejblíže zakázané zóně kolem Fukušimi. Místní obyvatelé moc z naši přítomnosti reportérů nebyli nadšení, já se jim ani nedivím, kdo by taky z toho byl nadšený.

Jedná paní mě velmi překvapila, jednalo se o postarší paní, která měla přímo v elektrárně svého muže ě není je v nemocnici. První jsem nechápala, že jí nevadí, že jsem novinářka, ona prostě potřebovala mluvit a starat se o někoho a tudíž jsme se nějak setkali v vzájemné symbióze.

Rozhodně mě setkání s ní velmi obohatilo. Zasvětila mě do problému kolem Fukušim  z jejího pohledu oběti, ukázala mi tradiční japonskou kuchyni a poradila mi, kde sehnat levné letenky do Číny. Musela jsem si zařídit ještě další drobnosti, ale naštěstí vízum do Číny, už jsem měla zařízené pomocí českých společností. Ale zařízení těch drobností nebyla zase taková sranda. V obchodech, pokud vůbec byly otevřené, tak se nedaly sehnat základní potraviny, natož něco speciálnějšího. Bylo to jako by byl opravdu konec světa. Docela taková napjatá atmosféra, ale nikdo se nerozčiloval.

Přeprava do Číny až na zvýšené opatření na letišti proběhla docela v klidném tempu. Moje hostitelka mě vybavila dokonce nějakými domácími sušenkami, tak jsem si zpříjemnila cestu dobrým jídlem. Asi se teď smějete, ale přišlo mi to v tu chvíli tak.  Poté co jsem doma povyprávěla zážitky ohledně kontroly víza a levných letenek. Tak jsem si dala pravé české jídlo, knedlo vepřo zelo. Ten svět není zas tak špatný.

Naši partneři nabízí i vízum do Číny: www.cina-vizum.cz